لیست مقالات


مزایای استفاده از چمن مصنوعی

تاریخ انتشار21/اردیبهشت/1398

مقدمه
درست است که استفاده از چمن طبیعی در محیط های شهری، خانگی و ورزشی زیبایی و راحتی مناسبی را بوجود می آورد. اما متاسفانه امروزه با توجه به مشکلات موجود محیطزیستی و اقتصادی، امکان کاشت چمن طبیعی مانند گذشته فراهم نمی باشد و کاشت آن با هزینه ها و معایبی همراه است. بهترین گزینه برای جایگزینی چمن طبیعی، اجراء و استفاده از چمن مصنوعی میباشد. در اینجا مهمترین خصوصیات چمن طبیعی با چمن مصنوعی مورد بررسی قرار می گیرد.

با وجود اینکه نزدیک به 70 درصد از سطح زمین را آب فرا گرفته است اما امروزکمبود آب به دغدغه ی اصلی جوامع بشری تبدیل شده است. مصرف بی رویه آب به هیچ عنوان منطقی و قابل قبول نمی باشد، متاسفانه آبیاری فضاهای سبز شهری، زمین های ورزشی و محیط های طبیعی خانگی که بیشتر این محیط ها با چمن طبیعی کاشته شده اند، مسئله بحران آب را تشدید می کند. چمن مصنوعی نیاز به آبیاری ندارد و با اجراء آن مشکل کمبود آب برطرف می گردد.

بعد از هر بازی سنگین باید به چمن زمین ورزشی برای بازیابی و ترمیم خود مدتی استراحت داده شود، این مشکلی است که دوستداران ورزش با آن مواجه هستند، 350 ساعت بازی روی چمن طبیعی در سال، برای ورزشکاران خوشایند نیست و عدم توجه به این مدت زمان استاندارد، چمن طبیعی را زود تخریب و یا هزینه ی
نگهداری از آن چند برابر میشود.

حدود 4500 ساعت بازی در سال، خصوصیت اصلی چمن های مصنوعی می باشد. چمن مصنوعی براساس ماهیت خود به راحتی میتواند شکل ظاهری و کیفیت خود را بعد از بازیهای سنگین حفظ کند.

بازی در هوای بارانی برای بازیکنان فوتبال یک کابوس بزرگ می باشد، بارندگی بر روی چمن طبیعی حرکت
بازیکنان و توپ را با مشکل مواجه می کند. گل آلود شدن مشکل دیگری است که بعد از هر بارندگی بوجود می آید.

برای زمین های ورزشی در مناطق با شرایط آب و هوایی نامساعد استفاده از چمن مصنوعی بهترین گزینه می باشد.

شکل ناهمگن سطح زمین چمن طبیعی به دلیل رشد غده ای گیاهان هرز، باعث ایجاد ناهمواری هایی در سطح زمین می گردد که در طول بازی باعث مصدومیت هایی برای بازیکنان می شود. با توجه به وسعت زیاد زمین های فوتبال،رسیدگی به اینگونه مشکلات هزینه بر و وقت گیر می باشد.

در صورت اجرای صحیح زیرسازی زمین ورزشی مفروش به چمن مصنوعی این مشکلات دیگر وجود نخواهد داشت.

امکان رشد چمن طبیعی در مناطق سردسیر و گرمسیر، با مشکلاتی همراه می باشد. بذر چمن طبیعی برای رشد نیازمند حداقل های محیط زیستی می باشد. در صورت فراهم نبودن این شرایط رشد مختل یا هرگز صورت نمی
گیرد. پدیده گلخانه ای کره زمین، که با تغییرات ناگهانی آب و هوا در نقاط مختلف همراه می باشد. مناطق مستعد رشد چمن را نیز نامناسب می کند. امکان نصب چمن مصنوعی در تمامیه شرایط آب و هوایی اعم از سردسیر، گرمسیر، کوهستانی و … وجود دارد

مبارزه با علف های هرز، کاشت مجدد چمن در نقاط آسیب دیده، کوتاه کردن دوره ای چمن، آبیاری، حقوق باغبان و … هزینه های ثابتی می باشند که هرساله برای زمین چمن طبیعی باید صرف شود. این میزان هزینه با توجه به تعداد ساعت استاندارداستفاده از زمین در سال، ذهنیت خوبی را برای استفاده کنندگان بوجود نمی آورد. هزینه مربوط به نگهداری چمن مصنوعی بسیار کم یا صفر می باشد.

استفاده از کودهای شیمیایی برای از بین بردن علف های هرز و سایر آفات نباتی، باعث ورود این آلاینده ها به محیط زیست اطراف میشود. گروهی از کودهای شیمیایی با ماهیتی که دارند به راحتی وارد آب های زیرزمینی گشته و باعث آلودگی می گردد. همچنین این مشکل زمانی حادتر می شود که بارندگی نیز اتفاق بیفتد، ماحصل بارندگی ایجاد روان آب حاوی مقادیری از سموم،کودهای شیمیایی می باشند، که به راحتی به رودخانه، محیط های اطراف و سفره های آب زیرزمینی ورود پیدا می کند. چمن مصنوعی احتیاج به کود و سموم دفع آفات ندارد، و به همین منظور استفاده از آن حتی در زمان بارندگی هیچگونه مشکلی را محیط زیست و بازیکنان بوجود نمی آورد.

چمن نوعی گیاه می باشد و هر گیاه برای ادامه حیات خود نیازمند نور خورشید بوده تا بتواند عمل فتوسنتز را به خوبی انجام دهد ، کاشت چمن در مناطق سرپوشیده و سایه دار به دلیل عدم حضور نور خورشید امکان پذیر نمی باشد. چمن مصنوعی به راحتی در مناطق سرپوشیده و بسته اجراء میگردد.