لیست مقالات


ساختار چمن مصنوعی

تاریخ انتشار21/اردیبهشت/1398

اجزای چمن مصنوعی :
فرش چمن مصنوعی از سه قسمت کلی شامل نخ چمن مصنوعی (Yarn) ، زیره بافت (Backing) و پوشش تکمیل (Coating) تشکیل شده است.

نخ چمن مصنوعی (Yarn)
در تولید نخ چمن مصنوعی دو تقسیم بندی قابل توجه می باشد.
1 – براساس نوع پلیمر به کار رفته در تولید نخ چمن مصنوعی
2 – براساس فرآیند تولید


1 – براساس پلیمر
برای تولید نخ چمن مصنوعی از پلیمرهای پلی الفین و گروهی از پلیمرهای پلی آمید استفاده می شود.
رشتههای چمن مصنوعی معمولا از مواد اولیه پلی الفین (پلی اتیلن و پلی پروپیلن) ساخته شده اند. محصولات پلی اتیلن و پلی پروپیلن مشابه یکدیگر می باشند. در تولید بسیاری از سازه های مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد.

پلی اتیلن (Polyethylene)
همانگونه که از نامش پیداست از سنتز شیمیایی اتیلن بوجود می آید. که به اختصار PE نوشته و خوانده می شود، از اتمهای کربن و اتمهای هیدروژن به یکدیگر با پیوند کووالانسی تشکیل شده اند. انواع مختلفی PE در دنیا وجود دارد که تفاوت آنها در تعداد شاخه ها می باشد. به همین منظور از پلی اتیلن اکثرا در تولید ترکیبات پلاستیکی استفاده می شود (مواد پلاستیک نرم تا سخت).
پلی اتیلن متداولترین پلیمر مصنوعی برای تولید نخ چمن مصنوعی به حساب می آید.

ساختار چمن مصنوعی


پلی پروپیلن (Polypropylene)
پلی پروپیلن با نام اختصاری PP یکی از پلاستیک های همه منظور و پرمصرف دنیا می باشد. چگالی کم، شفافیت بالا، مقاومت تخریبی در برابر استرس های محیطی، استحکام مکانیکی خوب، مقاومت کششی مناسب، خواص خوب قالبگیری، بدون بو، غیر سمی و غیرقابل حل در آب، و مقاوم در برابر اسیدها و بازها از خصوصیات اصلی پلیمرهای گروه پلی پروپیلن می باشد. مصارف پلی پروپیلن در تولید انواع مواد از قبیل: صنایع بسته بندی، صنعت خودرو، درپوش و کلاهک، وسایل پزشکی قابل استریل، صنایع نساجی، صنایع لوله سازی، روکش کابل و سیمها و … استفاده می شود.

پلی آمید (polyamide)
پلی آمید یا PA جزء اولین دسته از پلاستیک هایی هستند که هنوز بیشترین و مهمترین جایگاه را در این دسته از مواد به خود اختصاص داده اند، پلی آمیدها مقاومت بالایی در برابر حرارت، ضربه و سایش دارند، و به همین دلیل در صنایع زیادی مورد استفاده قرار می گیرند، حتی از آنها در جایگزین کردن برخی قطعات فلزی خودرو نیز استفاده می شود.

2 – براساس فرآیند تولید نخ چمن مصنوعی
تولید نخ چمن مصنوعی به دو صورت نخهای منوفیلامنت و نخهای فیبریلیت انجام می پذیرد. نخ های منوفیلامنت (Monofilament) این نخ ها به صورت تک رشته ای (Mono) تولید می گردند، در ابتدا مواد پلیمری و افزودنی های مورد نیاز ذوب شده و از ریسنده رشته ساز یا اکسترودر خارج می شوند، در ادامه طی قرارگیری نخ در مراحل مختلفی از قبیل: کشش، فرآیند حرارت دهی و استراحت، استحکام و خاصیت کشسانی لازم در آن بوجود می آید. مرحله کشش خود از دو نوع کشش اولیه و کشش ثانویه تشکیل شده است، نواحی کنترل جمع شدگی و تثبیت ابعادی تقریبا مراحلی هستند که برای تولید رشته نخ مورد استفاده قرار میگیرند. نخ های تولیدی منو با عمل تاب یا پوششدهی (Covering) در کنار هم قرار گرفته و به مراحل بعدی که همان بافت چمن مصنوعی می باشد انتقال داده می شوند. انواع کاربری نخ های منوفیلامنت، زمینهای ورزشی و محیطهای تزئینی می باشد.